نکات کلیدی تشخیص محصولات چرمی باکیفیت

نکات کلیدی تشخیص محصولات چرمی باکیفیت

نکات کلیدی تشخیص محصولات چرمی باکیفیت

بار بعدی که خواستید محصولی چرمی بخرید، این دستورالعمل ساده را دنبال کنید تا مطمئن شوید ارزش پولی را که می دهید دارد!

  1. به چرم دقت کنید

چرم خوب باید کمی سنگین به نظر برسد. چرم را به خوبی از نزدیک بررسی کنید. به خصوص مراقب چرم هایی که رویشان نقاشی شده است یا بویی شبیه وینیل می دهند باشید. اگر ممکن بود چرم را بکشید و تا کنید. چرم خوب نباید هیچ نشانه ای از ترک یا ترد بودن سطح داشته باشد. چرم باکیفیت همچنین باید به دلیل داشتن تراکم بالایی از فیبرها سنگین به نظر برسد. چرم های سبک اغلب کیفیت پایینی دارند. چرم بی کیفیت معمولا کمی نیز حالت اسفنجی دارد.

  1. به جای کوک ها نگاه کنید

کیفیت کوک های محصول نیز از شاخصه های دیگر محصولات چرمی با کیفیت است. بادوام ترین و زیباترین نوع دوخت، دوخت کار دست (دست دوز) است. در این تکنیک، یک صنعتگر از دو سوزن کند که هریک به یک سر نخ وصل است استفاده می کند. در حین کوک زدن، صنعتگر هر دو سوزن را از درون یک سوراخ رد می کند تا گره ای ایجاد کند. وقتی سوزن ها کشیده می شوند، گره بسته می شود.

کوک زنی ماشینی داستان متفاوتی دارد. در این تکنیک، یک سوزن با یک نخ به نخ دیگر در قسمت پایینی دستگاه قلاب می شود. همین طور که سوزن پیش می رود، گروهی از گره ها را ایجاد می کند تا به پایان راه خود برسد. به هیمن دلیل است که وقتی یک گره باز شود، کل گره ها از هم باز می شوند.

در کوک زنی دستی، حتی وقتی یک کوک باز می شود (که البته به ندرت هم اتفاق می افتد)، گره از هم باز نمی شود. درواقع، اگر می خواهید نخ را از محصول بیرون بکشید، باید بشینید و با درفش مسیر دوخت صنعتگر را یک گره به یک گره دنبال کنید. که البته این فرآیند بسیار دشوار است و فکر نمی کنیم دلتان بخواهد درگیرش شوید!

  1. مراقب پرداخت و صیقلی محصول باشید

این خیلی مهم است که محصولات چرمی لبه های پرداخت شده و پولیش خورده داشته باشند. این امر باعث می شود سپری برای محافظت چرم از عناصر مختلف روی آن ایجاد شود. اگر گوشه ها و لبه های محصول به درستی صیقل یا پولیش نخورده باشند، گرد و غبار می تواند به چرم رسوخ کرده و سبب پوسیدگی آن گردد.

  1. به برش چرم دقت کنید

بسته به نوع محصولی که ساخته می شود، چرم باید به شیوه ای که به آن «جهت رگه» (سمت و سویی که رگه های چرم دنبال می کنند)، می گوییم، بریده شود. برای مثال یک کیف جیبی باید به گونه ای برش بخورد که کمترین میزان فشار بر نقاط حساس آن وارد شود. شکست در چنین امری منجر به کیفی با فشار بسیار زیادی بر نقاط مختلف کیف و در نتیجه از شکل افتادن کیف به مرور زمان می شود.

یک صنعتگر باتجربه به خوبی می داند چگونه چرم را به منظور پرهیز از هرگونه نقص یا جای لک و زخم در چرم برش دهد. باید دقت داشته باشید که چرم، به هر حال، پوست یک حیوان است و به طبع، دارای نقاط آسیب در اثر گزش کک، رد زخم یا چین و چروک حاصل از چاقی است.

یک صنعتگر چرم باید بتواند چرم را جوری برش دهد که محصول نهایی از این عیب ها عاری باشد یا دست کم آن ها را زیر آستر پنهان کند.

  1. به نخ دقت کنید

تمامی کوک ها باید مسطح، تیز و سازمان یافته باشند.

این مهم است که از نخ مناسبی در تولید محصولات چرمی استفاده شود. نخ های از جنس کتاب به دلیل این که از محصولی طبیعی ساخته می شوند (فیبرهای گیاه کتان)، بسیار محبوبند. این نخ ها حتی در مقایسه با نخ های نایلونی، قوی هستند و انعطاف پذیری فوق العاده ای دارند.

کتان، طبیعتی خشک دارد و به همین دلیل صنعتگران باید قبل و هنگام فرآیند دوخت به آن واکس اضافه کنند. این امر اطمینان می دهد که خط دوخت، سطحی صیقلی و یکنواخت، از اولین تا آخرین کوک، ایجاد می کند که هیچ گره یا پیچ و تابی ندارد.

0.00
هیج دیدگاهی وجود ندارد

ارسال نظر

Toggle This

پشتیبانی