کریسمس

کریسمس

کریسمس یا نوئل جشنی است در آیین مسیحیت که به منظور گرامی داشت زادروز مسیح برگزار می شود.

بسیاری از اعضای کلیسای کاتولیک روم و پیروان آیین پروتستان، کریسمس را در روز ۲۵ دسامبر جشن گرفته و بسیاری آن را در شامگاه ۲۴ دسامبر نیز برگزار می کنند.

بابا نوئل (سانتاکروز یا سانتاکروس): در سده چهارم میلادی، یکی از اُسقف های آسیای صغیر (ترکیه امروز) به خاطر رفتار مهربانانه اش با کودکان شهرت یافت. این شخص بعدها به سنت نیکولاس (نیکولاس قدیس) شهرت یافت.

درخت کاج: امروزه در تمام جهان درخت کاج نماد مهم کریسمس است وسمبولی از روح زنده حضرت مسیح است. مسیحیان این درختان را نماد زندگی جاویدان و حیات پس از مرگ می دانستند. درگذشته در کلیسا، معمولا این درختان در کنار قفسه‌ای قرار داده می‌شدند که مردم شمع روشن می‌کردند. این شمع‌ها رفته رفته جزئی از تزئینات درخت کریسمس شدند، موردی که بعدها با اختراع برق جای خود را به چراغ‌های کریسمس و زیورآلات براق و درخشان داد. امروزه تزئینات درخت کریسمس شامل اشیا مختلفی مثل زرورق، گل و آبنبات می‎شود.

آیین‌های کریسمس: برگزاری کریسمس در کشورهای مختلف مسیحی بنا به سنت و رسم و رسوم آنان، با یکدیگر تفاوت هایی دارد. اما از مشترکات این مراسم این است که: مسیحیان برای جشن گرفتن میلاد عیسی مسیح به کلیساها می‌روند، در منزل یک درخت کاج را تزیین و چراغانی می‌کنند و در خیابان‌ها و کوچه‌ها دسته‌دسته سرودهای پرستشی و شکرگزاری اجرا می‌نمایند. همچنین در ایام کریسمس حراجی های بزرگ برقرار می شود و در روز باکسینگ در ۲۶ دسامبر، کارمندها از کارفرمای خویش هدیه دریافت می کنند. بوقلمون کباب شده به همراه پوره ی سیب زمینی از اصلی ترین غذایی هایی است که در بیشتر کشورها در این شب خورده می شود.

هیج دیدگاهی وجود ندارد

ارسال نظر

Toggle This