چگونه چرم طبیعی را از مصنوعی تشخیص دهیم؟

چگونه چرم طبیعی را از مصنوعی تشخیص دهیم؟

 

تشخیص چرم اصل از چرم تقلبی همواره یکی از دغدغه‌های خریداران محصولات چرمی در سراسر دنیا و به تبع آن در ایران بوده است. علی رغم رشد و افزایش خرید محصولات چرمی در سالهای اخیر متاسفانه بازار کالاهای چرم تقلبی نیز سیر صعودی داشته است.

باتوجه به این که شناخت چرم طبیعی و تشخیص آن از چرم مصنوعی برای کسانی که در این زمینه آگاهی ندارند، کار دشواری است. راهکارهایی برای شناخت چرم طبیعی و اصل وجود دارد که در این متن به آن اشاره می کنیم:

۱- شناسنامه

محصولات چرم طبیعی معمولا دارای شناسنامه می باشند و اطلاعات مربوط به کالا در آن درج شده است، و تنها در صورتی که محصول کاملا چرم طبیعی باشد از این تگ ها استفاده می‌کنند.

۲- بوی چرم

محصولات چرمی دارای رایحه ویژه و منحصر به فردی هستند که نظیر آن در طبیعت وجود ندارد. در حالی در فرآیند تولید چرم مصنوعی از مواد شیمیایی و نفتی استفاده می شود که دارای بوی ناخوشایند می باشند.

۳-  قیمت چرم

چرم طبیعی بسیار گران قیمت تر از انواع چرم مصنوعی است. اما بازهم ممکن است افراد سودجو چرم های مصنوعی را به قیمت چرم های طبیعی به فروش برسانند.

۴- حس لمس چرم

چرم طبیعی مانند یک پوست واقعی  و برخلاف چرم مصنوعی حسی گرم به دست منتقل می‌کند. در صورتی که چرم مصنوعی سردتر و سخت تر است، و باتوجه به این که عملیات کمتری روی آن انجام شده است نرم تر از نمونه های پروسس شده است و کیفیت بالاتری دارد.

۵- جنس پشت چرم

پشت چرم طبیعی پرزدار است فقط در محصولات چرمی نظیر کیف، کاپشن، دستکش که دارای آستر هستند باید به درزهای دوخت دقت کنید، در حالی که پشت چرم مصنوعی به صورت شبکه ای با نخ دوخته شده است.

۶- ضخامت ناهمگن

قسمت ‌های مختلف چرم طبیعی یکدست و یکنواخت نیست، در حالی که چرم طبیعی چون با دستگاه درست می‌ شود، کاملا یکدست است.

۷- انعکاس نور

اگر چرم طبیعی را زیر نور بگیرید، نور را یکدست منعکس نمی ‌کند و بعضی قسمت های آن مات و بعضی  قسمت ها براق به نظر می ‌رسد.

۸- طرح روی چرم

چرم طبیعی دارای طرح غیر تکراری و منحصر به فرد است. اگر روی چرم طرح تکراری و قابل دنبال کردن دیدید، مطمئنا طرح پرسی و چرم  مصنوعی است.

۹- تست شعله

چرم طبیعی به سادگی آتش نمی گیرد، تغییر شکل نمی‌دهد و اگر شعله را تا مرحله سوختن پوست ادامه دهید بوی وحشتناکی مانند سوختن مو می دهد.

اما چرم مصنوعی چون از پلاستیک تهیه شده است، در معرض حرارت به سرعت جمع شده، تغییر شکل می‌دهد و می سوزد.

توجه: اگر می خواهید لباس های چرمی تان را با آتش آزمایش کنید، روی قسمت های داخلی این کار را انجام دهید.

۱۰- خرید از فروشگاه معتبر

باتوجه به این که ممکن است افراد سودجو چرم های مصنوعی را به قیمت چرم های طبیعی به فروش برسانند، علاوه بر موارد ذکر شده سعی کنید از فروشگاه های معتبر چرم خرید خود را انجام دهید.

۱۱ – همیشه مد بودن و در اوج بودن

بعضی از جنس ها، مثل چرم هیچ وقت از مد نمی افتند و حتی با گذشت زمان بیشتر از قبل مورد توجه قرار می گیرند، بنابراین بدون این که نگران از مد افتادنشان باشید می توانید از آنها استفاده کنید.

۱۲-انعطاف پذیری چرم

باتوجه به این که چرم مصنوعی انعطاف پذیر نیست، بعد از مدتی دچار ترک و پوسیدگی می شود، اما چرم طبیعی دارای انعطاف پذیری زیادی می باشد و با گذشت زمان نیز این خاصیت را از دست نمی دهد.

هیج دیدگاهی وجود ندارد

ارسال نظر

Toggle This